Kamień ogrodowy to połączenie elegancji i funkcjonalności. Można śmiało go wykorzystywać bez obawy o jego trwałość. Na dole strony przykład wykorzystania piaskowca do wykończenia oczka wodnego z siatkobetonu oraz wykonania minikaskady. Piaskowiec ten ma już ponad 20 lat i ma się dobrze!
Na stronie prezentujemy krótki przewodnik o kamieniu w ogrodzie. W szczególności polecamy z naszej oferty:
- duże poligonalne płyty z gnejsu – na podjazdy, ścieżki ogrodowe
- kamień na ścieżki ogrodowe – owalne stopnie kamienne z kwarcytu, płyty formatowane z granitu i marmuru, także gnejs
- dzikówkę z piaskowca – różne kolory, przeróżne zastosowanie (murki, skalniaki, ale też ścieżki).
Nasze atuty:
- zamiłowanie do kamienia w domu i ogrodzie (przejawiające się też wykorzystaniem we własnych domach)
- wieloletnia znajomość rynku i rzetelnych producentów
pozwalają nam kompleksowo zrealizować potrzeby inwestorów.
Kamienne patia, ścieżki, chodniki, podjazdy w ogrodzie
Materiał na wykonanie powierzchni poziomych wokół domu dobieramy kierując się zarówno estetyką jak i wytrzymałością.
Wbrew obawom wielu klientów na mniej obciążane powierzchnie znakomicie nadaje się także polski piaskowiec. Bezkonkurencyjne są płyty z gnejsu, granitu, czy kwarcytu.
Płyty w zależności od wymagań klienta mogą być poligonalne (nieregularne krawędzie po obwodzie), formatowane (cięte, łamane), z powierzchnią naturalną powstała w wyniku łupania, albo cięte i dowolnie wykańczane.
Zobacz jakiego rodzaju płyty kamienne można zastosować w ogrodzie.
Typowe wykorzystanie kamienia przy domu to kamień na ścieżki i alejki ogrodowe. Można do ich wykonania wykorzystać płyty kamienne, ale w niektórych przypadkach – do wykonania chodników kamiennych – nawet kamień elewacyjny. Kamiennym ścieżkom ogrodowym poświęciliśmy osobną stronę, gdzie omawiamy poszczególne rozwiązania.
Kamień murowy – ogrodzenia, mury, murki itp.
Do stawiania murków, ogrodzeń można stosować dowolną skałę, ale najczęściej stosuje się piaskowiec, granit, gnejs w formie:
- cegły kamiennej
- kamienia rzędowego
- kamienia murowego – muraka.
Najtańsze murki ogrodowe można budować z „klasyka” czyli dzikówki. Piaskowiec w formie dzikówki można stosować do stawiania murków oporowych, a nawet wykonywania ścieżek kamiennych w ogrodzie. Murki mogą być stawiane z wykorzystaniem zaprawy betonowej (murowane), ale też jako tzw. suche (bez zaprawy) jak na poniższym zdjęciu. Do wyboru wiele kolorów piaskowca.
Otoczaki, grysy, kora gnejsowa
Poszukiwane są białe kamienie do ogrodów. Latami królowała polska Biała Marianna. Marianna nie zawsze jest taka biała, dlatego postawiliśmy przede wszystkim na śnieżnobiałe otoczaki z Grecji.
Polskie grysy i kora też są sprowadzane dla zainteresowanych klientów:
- Biała Marianna
- czarny/grafitowy
- kora gnejsowa.
Kaskady, oczka wodne
Woda w ogrodzie to same zalety. Im mniejszy ogród, tym więcej wody warto w nim umieścić. Świetne przykłady wykorzystania wody i kamienia w ogrodzie znaleźć można w aranżacjach ogrodów azjatyckich. Zachęcamy do wprowadzenia kamienia i wody do ogrodów. Będą nam wdzięczne zwierzęta (wodopój, szczególnie pożądany zimą w czasie mrozów), ale też sami skorzystamy z kojącego szumu kaskady i chłodu bijącego od oczka wodnego. Nie musi być to skomplikowana konstrukcja (jak oczko wodne z siatkobetonu z funkcjami kąpielowymi na zdjęciu), wystarczy dobra folia, pompka wodna i trochę prądu. Frajda gwarantowana!
A jak oczko, to koniecznie kamień naturalny dla jego wykończenia. Zdjęcia obok pokazują, że poczciwy polski piaskowiec sprawi się znakomicie!
Kamień do ogrodów japońskich – orientalnych
Do wyjątkowych i oryginalnych kompozycji tj. ogrody orientalne. Na zdjęciu kompozycja z:
- czarna palisada kamienna i czarne płyty z kwarcytu
- Biała Marianna.
Czarny kwarcyt nas zachwycił, ale rzadko jest poszukiwany. Dlatego sprowadzany jest tylko na specjalne życzenie. Polecamy do większych ogrodów, nietuzinkowych aranżacji.