Marmur – elewacyjny, na podłogi, na ścieżki i chodniki naturalne
[row] [column span=”six”]Płyty marmurowe łupane duże nieregularne
Przeznaczenie: ścieżki ogrodowe, naturalne chodniki i podjazdy[/column] [column span=”six”]
Marmur kojarzy się z pałacami, kościołami i ekskluzywnym wykończeniem domów. W ofercie znajduje się przeważnie w postaci płyt marmurowych mocno przetworzonych – ciętych, szlifowanych. Marmur łupany to rzadkość. Marmur łupany jest w naszej ofercie od roku 2016. Rzadko spotykany materiał o niezwykle pięknych barwach, bardzo równych płaszczyznach i mocnej strukturze. Wszystkie te cechy kwalifikują marmur do grona materiałów budowlanych wysokiej klasy i szerokiego przeznaczenia. Bardzo istotną cechą oferowanego marmuru jest łupliwość jednokierunkowa, warstwicowa, co pozwala uzyskiwać nawet bardzo duże płyty o jednolicie płaskiej powierzchni.
Marmurowa ścieżka w ogrodzie, a dlaczego by nie! Z takich płyt można zrobić dowolne aranżacje. A kolor? Pięknie się komponuje z zielenią.
Możliwości przeróbki materiału pokazujemy na zdjęciach poniżej (prosimy kliknąć by powiększyć zdjęcie).
[/column] [/row] [row] [column span=”six”]Marmur oferujemy w kolorach:
- białym: płyty cięte i cięto-odbijane
- biało-zielonym: płyty łupane nieregularne (poligonalne), łupane i cięte oraz łupane, cięte a następnie odbijane
- biało-rudo-złotym: płyty łupane nieregularne (poligonalne), łupane i cięte oraz łupane, cięte a następnie odbijane
Marmur elewacyjny biało-zielony
Płytki łupane, cięte i odbijane
Marmur elewacyjny biało-rudo-złoty
Płytki łupane, cięte i odbijaneMarmur elewacyjny biały
Płytki cięte i odbijane[/column] [column span=”six”]
Warto wyjaśnić skąd się bierze kolor biały w oferowanym marmurze. W kamieniołomie łupie się marmur na duże bloki skalne. Następnie są one rozbijane na mniejsze kawałki w ten sposób powstają płyty marmurowe o nieregularnych kształtach. W zależności od tego jak układają się warstwy kamienia w bloku płyty mogą być cieńsze (i mniejsze) lub większe (i grubsze). Tego typu płyty są w kolorach rudo-złotym i zielonym (nazwa umowna, bo jest to „brudna zieleń” z dodatkiem szarości, brązu). Pojawia się kolor biały, ale jest go bardzo mało. Płyty łupane, nieregularne segregowane są według grubości od 2cm do żądanego przez klienta wymiaru i formatu.
Natomiast przy produkcji płyt formatowanych ma miejsce cięcie bloków z 5 stron (tył plus cztery boki). Lico zostaje naturalne. Jeśli tak pocięte płyty podda się dodatkowo odbijaniu wzdłuż krawędzi powstają płyty z dużą ilością koloru białego (białe „obramowanie”).
Natomiast płyty zupełnie białe są efektem cięcia bloku skalnego. Powstają płyty cięte z 6 stron (równe ze wszystkich stron). Płyty marmurowe cięte ze wszystkich stron używa się oczywiście do wykonywania posadzek (większe formaty), choć można także z nich wykonać elewacje i wykańczać ściany wewnętrzne. Pocięte płyty można dodatkowo odbijać wzdłuż każdego z boków. Płyty w formie cięto-odbijanej to oczywiście okładziny ścienne.
[/column] [/row]Eksploatacja ścian i posadzek z marmuru to praktycznie bezobsługowa wieloletnia przyjemność. Marmur powstaje w wyniku krystalizacji wapienia lub dolomitu, dzięki temu kamień jest mało nasiąkliwy, odporny na zabrudzenia i uszkodzenia. Impregnacje stosujemy raz na kilka lat a zaprawy do klejenia i fugowania nie odbiegają od powszechnie stosowanych do innych kamieni.
[row] [column span=”six”]Marmur elewacyjny biały
Płytki cięte i odbijane
Płytki cięte i odbijane
Marmur elewacyjny biało-rudo-złoty
Płytki łupane, cięte i odbijane
Płyty marmurowe łupane duże nieregularne
Płyty łupane nieregularne (poligonalne)
Marmur elewacyjny biało-rudo-złoty
Płyty łupane nieregularne (poligonalne)
Płyty marmurowe łupane duże nieregularne
Płyty łupane nieregularne (poligonalne)