Kamień naturalny – porady
Postanowiliśmy podzielić się doświadczeniami z wykorzystania kamienia w domu i ogrodzie. Zamieszczone porady maja pokazać tym klientom, którzy są mniej obeznani z technologią kładzenia kamienia, jak można wykorzystać kamień i na co zwrócić uwagę podczas wykonywania prac budowlanych, w których budulcem jest kamień naturalny. Każdy majsterkowicz (a już z pewnością budowlaniec) bez problemu poradzi sobie z samodzielnym wykonaniem opisanych prac.
Zamieszczamy też wpisy np. „Granit i piaskowce w budownictwie”, które omawiają w skrócie tematy pojawiające się na etapie projektowania domu tj. kwestie obróbki powierzchni kamienia. Diabeł tkwi w szczegółach i o te szczegóły warto pytać. We wpisie sygnalizujemy takie sprawy jak wpływ obróbki na kolor kamienia, które czasami przesądzają o tym, że trzeba zrezygnować ze wstępnie wybranego koloru kamienia, gdyż po obróbce powierzchni kolor ten już nie będzie akceptowany.
Zachęcamy do lektury tematów, które często pojawiają się w rozmowach z klientami. Poniżej krótkie wprowadzenie do każdego tematu.
Wykaz artykułów z poradami:
- Granit i piaskowce w budownictwie – Czytaj całość.
- Kamień elewacyjny – rodzaje – Czytaj całość.
- Kamień elewacyjny – jak kupować, aby nie żałować – Czytaj całość.
- Kamień elewacyjny na ocieplonej ścianie – Czytaj całość.
- Kostka granitowa – rozplanowanie i położenie – Czytaj całość.
- Podjazdy z kamienia – Czytaj całość.
- Podjazd z kamienia naturalnego – budowa – Czytaj całość.
- Taras z płyt i płytek kamiennych – Czytaj całość.
- Płyty kamienne na taras i do ogrodu – Czytaj całość.
- Budowa tarasu z kamienia – Czytaj całość.
- Fugowanie na sucho – Czytaj całość.
Granit i piaskowce w budownictwie
Granity i piaskowce to szlachetne materiały stosowane do realizacji wielu inwestycji zarówno na wielką, jak i małą skalę. Odpowiednio przygotowany materiał kamienny dobrany pod względem struktury, barwy i właściwości spełnić może każde założenie projektanta i funkcje dla przyszłego użytkownika. Prawidłowo wykonane zadanie projektowe z użyciem kamienia naturalnego powinno dać inwestorowi gwarancję trwałości oraz zapewnić poczucie komfortu estetycznego i właściwie spożytkowanych nakładów.
Kamień elewacyjny – rodzaje
Różnorodność postaci kamienia elewacyjnego sprzedawanego na rynku jest bardzo szeroka. Często kupujący stoi przed problemem zdefiniowania swoich potrzeb lub właściwego odczytania konkretnej oferty. Artykuł ten ma na celu uporządkowanie oferowanego materiału kamiennego przeznaczonego do różnych inwestycji w budownictwie, nie tylko kamienia elewacyjnego. Dla ułatwienia zdecydowaliśmy się na podział kamienia elewacyjnego, jaki jest stosowany przez sprzedawców.
Kamień elewacyjny – jak kupować, aby nie żałować
Wybór materiału, którego chcemy użyć do realizacji konkretnego założenia jest najtrudniejszym etapem planowania inwestycji. Aby zrobić to rozważnie trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań i w miarę możliwości uzyskać na nie wyczerpujące odpowiedzi od potencjalnych dostawców.
Jeśli mamy wybrać kamień na elewację, to proponuję zrobić to według następującego schematu :
- Wybór koloru
- Określenie ilości potrzebnego materiału
- Wybór materiału – jak rozróżnić kamień dobry od złego,
- Wybór sprzedawcy – jak nie dać się złapać na kruczki sprzedawcy.
Kamień elewacyjny na ocieplonej ścianie
Kamień zdobiący elewację budynku to marzenie wielu inwestorów. Energooszczędność jest jednak w obecnych czasach nadrzędną funkcją, jaką powinien spełniać nasz wymarzony dom. Można mieć jedno i drugie. Kamień elewacyjny o grubości najczęściej ok. 2 cm można bez problemu kleić bezpośrednio do izolacji termicznej. Aby klejenie było bezpieczne i skuteczne potrzeba:
- zachowania określonych procedur
- zastosowania dobrej jakości kamienia (przede wszystkim trzymającego wymiar i niezbyt grubego).
Kostka granitowa – rozplanowanie i położenie
Brukowanie kostką granitową nie jest przejawem ulegania modzie ani chwilowym trendem. Bruk granitowy to powrót do natury, przejaw dobrego smaku i rozważności inwestora. Wykonanie podjazdu, nawierzchni drogi, ścieżki czy tarasu przy zachowaniu określonych zasad i kolejności prac, prowadzi do harmonijnego bliskiego naturze efektu. Jednocześnie powierzchnie są niezwykle trwałe, wytrzymałe na wszelkie szkodliwe zjawiska a zarazem estetyczne i spełniające najwyższe wymagania właściciela i użytkowników posesji.
Artykuł ten ma na celu przybliżyć Państwu kostkę granitową jako materiał budowlany, który wbrew pozorom nie jest bardzo drogi i równocześnie pokazać sposoby wykonania nawierzchni granitowych. Dla amatorów samodzielnego wykonania będzie to charakterystyka technik stosowanych w brukarstwie a dla inwestorów tekst poglądowy, czego wymagać od firm kładących kostkę granitową.
Podjazdy z kamienia
Po zbudowania domu przychodzi czas na wykończenie jego otoczenia. Piękne zagospodarowanie otoczenia to zarówno kwestia wyboru nasadzeń jak i wykonanie podjazdów, chodników, ścieżek. Wykonując je z kamienia możemy pięknie połączyć dom z jego otoczeniem, a tym łącznikiem będzie zastosowanie tego samego materiału – kamienia. Kamienny podjazd to marzenie wielu inwestorów. Podnosi koszt wykonania, ale czy nie warto się pokusić o takie rozwiązanie?
Podjazd z kamienia naturalnego – budowa
Omówiliśmy w oddzielnym artykule budowę tarasu z płyt kamiennych (czytaj: „Budowa tarasu z kamienia”.) Podjazd to nieco bardziej odpowiedzialne wyzwanie. Ogólne zasady są co prawda zbieżne, ale różnice pojawiają się głównie w podbudowie i materiale kamiennym potrzebnym do jego wykonania. Nawierzchnia podjazdu będzie musiała przenosić znaczne obciążenia oraz wykazywać większą zdolność do odprowadzania wód opadowych. Takie założenia powodują pewne różnice w wykonawstwie i nieco inny zakres prac.
Taras z płyt i płytek kamiennych
Spotykamy się z pytaniami czy podłoga tarasu z kamienia łupanego – łupanych płytek kamiennych ładnie wygląda, czy jest praktyczna. W tym wpisie chcieliśmy pokazać tarasy z naturalnego kamienia łupanego dorzucając mały komentarz. Nie chcemy nikomu narzucać swojego zdania, chcemy jedynie podrzucić kilka informacji do przemyślenia. A że na ostateczne decyzje wpływa gust, a o gustach się nie dyskutuje, więc do rzeczy.
Wykorzystanie kamienia łupanego o nieregularnych kształtach daje tarasy kamienne o wyglądzie najbardziej … brak słów, ale chyba najlepsze … o wyglądzie najbardziej naturalnym. Nie do każdego domu i ogrodu taki taras pasuje. Do jakiego nie pasuje, tego nie śmiemy sugerować, bo to rzecz gustu. Nam bardzo pasują takie tarasy do domów, które chcą w sposób płynny połączyć się z ogrodem. Domów o różnej architekturze, ale domów otwartych na ogród i otoczenie.
Płyty kamienne na taras i do ogrodu
Przyroda dostarcza nam wielu pięknych zjawisk, które można podziwiać w miejscach do których musimy się specjalnie udać, aby mieć możliwość je oglądać. Brak czasu powoduje, że szukamy rozwiązań, które pozwolą nam obcować na co dzień z naturalnym pięknem, a ponadto cieszyć się jego użytkowymi walorami.
Budowa tarasu z kamienia
Kamień elewacyjny, który oferujemy doskonale nadaje się do budowy nawierzchni o różnorodnym zastosowaniu. Można np. zrobić z niego nawierzchnię tarasu jednopoziomowego czy wielopoziomowego spełniającego rolę schodów. Pomimo, że taras jest na ogół najmniej wymagającą nawierzchnią, często częściowo lub całkowicie zadaszony i nie wymaga specjalnych zabiegów podczas budowy, ani w czasie eksploatacji, należy zachować pewne reguły budowlane.
Fugowanie na sucho
We wpisie dotyczącym budowy tarasu wspomniałem o sposobie fugowania na sucho, której dotąd nie praktykowałem. Z własnej ciekawości zastosowałem tą metodę przy realizacji małych schodów, aby specjalnie nie ryzykować w razie niepowodzenia. Poniżej opis procedury, z której efektów jestem bardzo zadowolony.